دیده بان فلسطین

جنگ در غزه 2021

جنگ در غزه 2021

عنوان: جنگ در غزه (2021 )؛ تغییر محاسبات راهبردی و امنیتی رژیم صهیونیستی

در ادامه ظلم و جنایات رژیم صهیونیستی، درگیری‌های خشونت باری بین معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل بر سر حکم از طرف دادگاه عالی اسرائیل در خصوص بیرون راندن فلسطینیان از شیخ جراح، بیت‌المقدس شرقی درگرفت. اعتراضات از ۶ مه آغاز گردیده بود و ۴ روز بعد به یک جنگ تمام عیار- جنگ در غزه 2021 – تبدیل شد که به مدت ۱۱ روز تا تاریخ ۲۱ مه ادامه یافت و با آتش‌بس پایان یافت. این درگیری‌ها، که با شب قدر و روز اورشلیم همزمان شد، به زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر، که اکثر آنان غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی بودند، منجر شد. این بحران باعث اعتراضات در سراسر جهان و همچنین واکنش های رسمی رهبران جهان شد.

جنگ با محکومیت بین‌المللی همراه بوده و برای کاهش تنش‌ها، تاریخ اعلام حکم دادگاه عالی به مدت سی روز به تعویق افتاده‌است. در ۹ مهٔ و پس از آن که فلسطینیان مستقر در حرم شریف به جمع‌آوری سنگ و ابزار آتش‌بازی پرداختند، پلیس اسرائیل پیش از برگزاری یک راهپیمایی از سوی یهودیان ملی‌گرا که بعدتر لغو شد، به مسجدالاقصی یورش برد.

تا ۱۶ مه در پی حملات هوایی ارتش اسرائیل، حدود ۹۵۰ حمله هدفمند، به طور کامل یا جزئی تخریب شد: ۱۸ ساختمان، از جمله چهار برج بلند. ۴۰ مدرسه و ۴ بیمارستان به طور کامل یا جزئی تخریب شد. همچنین اردوگاه پناهندگان الشاطی مورد حمله قرارگرفت. علاوه بر این، حداقل ۱۹ مرکز پزشکی در اثر بمباران اسرائیل آسیب دیده یا ویران شدند تا ۱۷ مه، سازمان ملل تخمین زد که حملات هوایی اسرائیل ۹۴ ساختمان را در غزه ویران کرده است که شامل ۴۶۱ واحد مسکونی و تجاری از جمله ارتفاعات الجلاء (دفاتر مرکزی آسوشیتدپرس، الجزیره و سایر رسانه های خبری) می‌شود.

حماس، گردان‌های عزالدین قسام و جهاد اسلامی فلسطین با موشک و راکت شهرهای حساس اسرائیل از جمله تل آویو؛ حیفا؛ اشدود و چند مرکز نظامی را مورد هدف قرار دادند.

 

برای دانلود نسخه با کیفیت اثر روی لینک کلیک کنید .

برچسب ها:

Twitter
Telegram
Facebook
Email