دیده بان فلسطین

دولت جدید رژیم صهیونیستی

دولت جدید رژیم صهیونیستی

عنوان: دولت جدید رژیم صهیونیستی؛ چشم انداز های داخلی و بین المللی

سی و ششمین دولت جدید رژیم صهیونیستی، کابینهٔ دولت اسرائیل است که در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۱ و پس از انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ اسرائیل تشکیل شد.

در ۲ ژوئن ۲۰۲۱، یک توافق ائتلافی میان احزاب یش عتید، آبی و سفید، یامینا، حزب کار، اسرائیل خانه ما، امید نو و فهرست متحد عربی به امضا رسید.

این دولت، نخستین دولت اسرائیل است که شامل یک حزب اسرائیلی عرب به‌عنوان یکی از اعضای رسمی ائتلاف حاکم می‌شود. علاوه بر این، این دولت پس از دولت چرخشی نتانیاهو-گانتس نخستین دولت اسرائیل است که تحت یک سامانهٔ خودکار و الزام‌آور از نظر قانونی برای تعویض جایگاه نخست‌وزیر فعالیت می‌کند. رای‌گیری اعطای مقام در کنست در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۱ انجام شد. پس از این رأی‌گیری، بنت به‌عنوان سیزدهمین نخست‌وزیر اسرائیل سوگند خورد و لاپید نیز به‌عنوان نخست‌وزیر جایگزین منصوب شد

 دولت ائتلافی جدید رژیم صهیونیستی, از هشت حزب تشکیل شده است که در آن دو حزب چپ گرا, سه حزب راست گرا, دو حزب میانه رو و یک حزب عربی وجود دارند. با توجه به مرامنامهِ این احزاب, به نظر می رسد که این احزاب درون ائتلاف با یکدیگر, و با دیگر احزاب خارج از ائتلاف, اختلاف های عمده و بسیار دارند.

وجود طیف وسیعی از اختلافِ نظرها درون ائتلاف و چالش های مواجههِ ائتلاف با دیگر احزاب حاضر درکنِسِت, احتمال فروپاشی یا دست کم دشواری عملکرد آن در آینده را تقویت کرده است؛ ازجمله مسائلی که می توان به عنوان مهم ترین موضوع های چالش برانگیز بر سر راه این ائتلاف متصور بود عبارتند از: «راه حل دو-کشوری», «شهرک سازی در کرانه باختری» و «رابطه دین و دولت». • این احزاب در مسئله «تشکیل دولت مستقل فلسطینی» در مواضعی کاملاً مخالف با یکدیگر قرار دارند…

درباره دولت ائتلافی رژیم صهیونیستی اینجا بیشتر بخوانید

برای دانلود نسخه با کیفیت اثر روی لینک کلیک کنید .

برچسب ها:

Twitter
Telegram
Facebook
Email