دیده بان فلسطین

سراج ادیان

قدس

ببنید: مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی

 

مسجدالاقصی (به معنی «دورترین مسجد») اولین قبله و سومین مکان مقدس مسلمانان است. مسجدالاقصی در قسمت جنوب شرقی، بخش قدیمی بیت المقدس(قدس) واقع شده‌است. مسلمانان به مکانی که مصلی مروانی، مسجد جامع القبلی و مسجد قبه الصخره در آن واقع شده‌اند، مسجدالاقصی یا «حرم‌الشریف» می‌گویند.

در این مکان، بنا به اعتقاد یهودیان، در گذشته پرستشگاه اورشلیم و هیکل سلیمان قرار داشته‌است که مقدس‌ترین مکان مذهبی برای پیروان یهودیت به‌شمار می‌رود. به باور یهودیان، بقایای مهم‌ترین معابد دین یهود در زیر مجموعه مسجدالاقصی قرار گرفته‌است. یهودیان، محوطه پیرامون مسجدالاقصی را «کوه معبد» می‌خوانند.

در آیه اول سوره اسراء:

«سبْحَانَ الَّذِی أَسرَی بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسجِدِ الْحَرَامِ إِلی الْمَسجِدِ الاَقْصا الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنرِیَهُ مِنْ ءَایَتِنَا إِنَّهُ هُوَ السمِیعُ الْبَصِیرُ»

«منزّه‌است آن خدایی که بنده‌اش را شبانگاهی از مسجد الحرام به سوی مسجد الأقصی- که پیرامون آن را برکت داده‌ایم- سیر داد، تا از نشانه‌های خود به او بنمایانیم، که او همان شنوای بیناست.»

این آیه نشان دهنده این است که این مکان مقدس نه تنها به عنوان قبله اول مسلمین که محل شروع معراج نبی مکرم اسلام(ص) است و این خود بر اهمیت و تقدس این مکان می‌افزاید.

 

در روایتی از نبی رحمت (ص) آمده است:

یک نماز در مسجد من (مسجد النبی) بهتر از هزار نماز در دیگر مساجد است، به جز مسجدالحرام و مسجد الأقصی.(من لا یحضره الفقیه، جلد ۴، ص ۵۰۴)

این محوطه شریف دارای ۱۵ درب است که هم اکنون تنها ۱۰ درب آن باز است و امکان تردد از آن وجود دارد.

درباره تولیت مسجدالاقصی می توان یادآور شد

دولت اردن، متولی رسمی مجموعه مسجدالاقصی است. بر اساس پیمان‌نامهٔ صلحی که در سال ۱۹۹۴ میلادی، میان اسرائیل و اردن بسته‌شد، مقرر شد تا عبادت یهودی‌ها در محوطه مجموعه مسجدالاقصی منع شود و دولت اردن، متولی رسمی مجموعه مسجدالاقصی باشد.

مجموعه مسجدالاقصی زیر نظر مفتی بیت‌المقدس اداره می‌شود.

 

برای دانلود فایل‌های با کیفیت مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی اینجا کلیک کنید

 

 

 مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی  مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی مجموعه تصاویری از مسجدالاقصی

 

پیشنهادهایی برای شما:

تماشا کنید| نماهنگی زیبا با موضوع مسجدالاقصی

ببینید| مجموعه کاریکاتورهایی بدیع با موضوع مسجدالاقصی

برچسب ها:

Twitter
Telegram
Facebook
Email