دیده بان فلسطین

شکوه اهتزاز رنگ‌ها

شکوه اهتزاز رنگ‌ها

تماشا کنید| شکوه اهتزاز رنگ‌ها

 

در این نوشتار پیش از مقدمه‌ای کوتاه درباره پرچم فلسطین و ماجرای هندوانه مقاومت، ویدویی از تاریخچه طولانی سیر تغییر شکوه اهتزاز رنگ‌های پرچم فلسطین از خلافت اسلامی و صلیبیان و ایوبیان و عثمانی تا عصر حاضر را مشاهده می‌کنید.

تولید کنندگان این ویدیو سعی کردند به صورت موجز و کوتاه و با تصاویر مستند تاریخچه پرچم فلسطین و شکوه اهتزاز رنگ‌های آن را به تصویر بکشند؛ که البته ترکیب این تصاویر با موسیقی ملی فلسطین باعث غنی شدن حس بینندگان نسبت به محتوای ویدیو می‌شود.

امیدواریم از این ویدیو لذت برده باشید.

پرچم فلسطین دارای رنگ های سیاه، سفید و سبز است و یک مثلث قرمز کنار میله پرچم قرار دارد. پرچم کنونی فلسطین از سال ۱۹۸۸ رسمیت دارد.

از این پرچم به صورت رسمی برای تشکیلات خودگردان فلسطین نیز استفاده می شود . پس از جنگ شش روزه ، رژیم صهیونیستی ، استفاده از این پرچم را در مناطقی چون کرانۀ باختری و نوار غزه ممنوع کرد و حتی کشیدن نقاشی با رنگ های قرمز ، سبز ، سفید و سیاه را که رنگ های اصلی پرچم این کشور است برای هنرمندان فلسطینی ممنوع کرد.

و از آن پس هنرمندان و مردم هندوانه را به عنوان نماد مقاومت خود انتخاب کردند. شاید بپرسید چرا هندوانه؟ در پاسخ به شما می گوییم از آنجایی که هندوانه شامل رنگ‌های سبز، سفید، قرمز و مشکی(رنگ‌های پرچم) است به عنوان نماد انتخاب شد. پس از این انتخاب اسرائیل چگونه می‌توانست هندوانه را ممنوع کند؟ و نه تنها در سرزمین‌های اشغالی، بلکه در فضای مجازی هم هندوانه تبدیل به نماد مقاومت و آزادیخواهی و آزادگی مردم فلسطین شد. حتی دیگر هوش مصنوعی پلتفرم‌های اجتماعی شبکه‌ایص هم قادر نبودند جلوی انتشار محتوای هندوانه‌ای را بگیرند و زیر گردی و سنگینی هندوانه‌های فلسطینی له شدند!

درباره پرچم فلسطین در اینجا بیشتر بخوانید.

 

ببینید| مجموعه تصاویر شهید ابراهیم النابلسی

 

برچسب ها:

Twitter
Telegram
Facebook
Email